Martin Parr, de beroemde fotograaf die met humor en levendige kleuren de alledaagse en vreemde kanten van het Britse leven vastlegde, is op 73-jarige leeftijd overleden. De Martin Parr Foundation maakte het nieuws zondag bekend en verklaarde dat hij zaterdag in zijn huis in Bristol, in het zuidwesten van Engeland, is gestorven. “De Martin Parr Foundation en Magnum Photos zullen samenwerken om Martins nalatenschap te behouden en te delen. Meer informatie hierover volgt te zijner tijd. Martin zal enorm gemist worden”, aldus de verklaring.
Martin Parr overleden
Zijn nalatenschap in Groot-Brittannië – en daarbuiten – is enorm. Parr was een van de eerste documentairefotografen die levendige kleuren omarmde, wat betekende dat zijn foto’s aanvankelijk gemengd werden ontvangen. Hij kwam voor het eerst in de belangstelling met zijn controversiële werk The Last Resort uit 1986: een serie foto’s van vakantiegangers uit de arbeidersklasse in New Brighton, Merseyside. Met de felle kleuren en flitsverlichting die zijn handelsmerk zouden worden, legde hij de veerkrachtige massa’s van het Groot-Brittannië van Thatcher vast.
Via deze link meld je je aan bij ons nieuwe Instagram Channel Before it’s in Vogue
Onder zijn invloed veranderde documentairefotografie van somber en grimmig zwart-wit naar iets speelser en levendigers. Maar terwijl sommigen zijn werk verhelderend en provocerend vonden, zagen anderen het als voyeuristisch. “Ik realiseerde me al vrij vroeg dat controverse je geen kwaad deed”, aldus Parr. “En nu lijkt alles natuurlijk tot rust te zijn gekomen en waarderen mensen dat oeuvre veel meer dan in de jaren tachtig.”
“Ik maak serieuze foto’s die vermomd zijn als entertainment”, vertelde hij in een interview met The Architectural Review in 2020.
Zwart-wit
Parr werd in 1952 geboren in Epsom, Surrey, en wist al op veertienjarige leeftijd dat hij fotograaf wilde worden, onder invloed van zijn grootvader George Parr die een fervent amateurfotograaf was. Begin jaren zeventig ging hij studeren aan de Manchester Polytechnic, waar hij collega’s ontmoette als Brian Griffin en Daniel Meadows. Samen met Meadows werkte hij als rondreizend fotograaf in het Britse badplaatsje Butlin’s. Daar kwam hij voor het eerst in aanraking met de nostalgische ansichtkaarten van John Hinde, die een enorme invloed zouden hebben op zijn stijl. Hun werk belichaamde al snel de geest van een nieuwe generatie subversieve Britse kunstenaars, geïntrigeerd door regionale gemeenschappen en tradities en wat die te zeggen hadden over de Britse cultuur in bredere zin. “Je moet onbevreesd zijn als je fotograaf wil worden”, zei Parr ooit. “Er is geen tijd om je te laten intimideren.”

