modefotograaf-josh-olins-over-zijn-rise-to-fame-90s-londen-en-het-shooten-van-vogues-septembercover-408180
©Josh Olins voor Vogue Nederland

De aandacht bij magazinecovers mag dan vaak gaan naar het geportretteerde gezicht, de persoon achter de lens is vaak net zo captivating. Dat gaat in elk geval op voor Vogue’s septembercover, geschoten door de Britse fashion fotograaf Josh Olins, die daarvoor drie van de grootste Nederlandse modellen van het moment – Caitlin Soetendal, Annemary Aderibigbe en Rosalieke Fuchs – vastlegde. Vogue sprak de modefotograaf over zijn rise to fame, dat zeker niet altijd zonder slag of stoot ging.

Josh Olins voor Vogue Nederland

Dat deed de fotograaf in Portugal, op een dromerig landgoed dat hij ongeveer een maand voor de opdracht ontdekte. “Ik was overweldigd door het werk dat erin was gestoken: alles was met de hand gebouwd met gevonden of gedoneerde materialen. Het voelt echt heel magisch om daar te zijn”, vertelt Olins als we hem spreken over de covershoot. “Ik wist dat het geweldig zou zijn voor een verhaal dat losjes gebaseerd is op het idee van een ‘commune’ en zelfvoorziening. Toen Vogue Nederland me vroeg of ik geïnteresseerd was om Rosalieke, Annemary en Caitlin voor hen te fotograferen, stelde ik dit concept voor. Een gelukkige toevalstreffer.”

Het landgoed verschilde nogal van de glamoureuze catwalks of sets waar de topmodellen normaal gesproken op staan, met weelderige tuinen, paadjes en zelfgemaakte gebouwen. Maar dat zorgde alleen maar voor spontane momenten: ze renden op blote voeten door de natuur, zaten kippen achterna en overgoten elkaar met water. “Het feit dat de drie girls al vriendinnen waren, maakte het nog specialer”, aldus Olins.

Josh Olins voor Vogue Nederland
©Josh Olins voor Vogue Nederland

Aha-moment

De coverserie voor Vogue Nederland betekende de 57e magazinecover voor de 46-jarige fotograaf, die van jongs af aan al werd omringd door kunst en fotografie. “Als kind wilde ik kunstenaar worden, het liefst animator bij Disney. Mijn muren hingen vol met taferelen uit The Jungle Book“, zegt hij. “Ik bracht al mijn tijd door met tekenen en schetsen, en leerde de basisbeginselen van kleurentheorie, compositie, perspectief. Mijn vader was fotograaf, maar stapte over naar het regisseren van reclamespotjes toen ik nog heel jong was, en mijn stiefvader is nog steeds een fervent amateurfotograaf.”

Pas in zijn tienerjaren kreeg Olins zijn ‘aha-moment’. Het was eind jaren negentig in Londen en Portobello Road was het epicentrum van mode, kunst en muziek. De toen zeventienjarige Olins werkte bij een Londense surfwinkel, waar een van zijn oudere collega’s zijn schetsboek liet zien, dat vol stond met “aantekeningen en herinneringen aan reizen en avonturen, portretten van lokale figuren uit Portobello Road, Indonesische kinderen die naakt van bruggen in Bali doken, surfers, skaters, muzikanten. Ik was er helemaal van onder de indruk”, herinnert hij zich. “Ik dacht: het draait allemaal om compositie, een tekening binnen een kader. Verhalen vertellen. Vanaf dat moment wilde ik fotograaf worden.”

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @josholins

En waarom specifiek modefotografie? Olins: “Ik denk dat ik me aangetrokken voel tot het proces van modefotografie, van concept tot uitvoering tot lay-out. Ik vind het geweldig om een verhaal te creëren gebaseerd op een personage, een modetrend of een locatie. Hoewel mensen tegenwoordig zelden nog een tijdschrift oppakken en meestal gewoon van foto naar foto swipen, benader ik mijn werk zo dat de ene foto aansluit bij de volgende. Ik zoek graag rode draden in het werk die zich bijvoorbeeld via het kleurenpalet, de compositie en de verhaallijn ontwikkelen.”

Elke week onze beste artikelen in je inbox? Schrijf je hier in voor de Vogue-nieuwsbrief

Vuurdoop

Maar dan: hoe vindt een tiener van een Londense surfwinkel zijn weg naar de big fashion industry? “De meeste mensen die de winkel binnenkwamen en rondhingen op de markt hadden op de een of andere manier een link met de modewereld. Na een paar biertjes in de winkel na sluitingstijd bood een van de vaste klanten, fotograaf en muzikant David Titlow, me mijn eerste baan als assistent aan. Ik wist niets, maar hij gaf me toch de kans en heeft me in het begin echt gesteund. Van het een kwam het ander en voor ik het wist werkte ik als assistent voor verschillende fotografen in de mode, muziek en portretfotografie.”

Josh Olins voor Vogue Nederland
©Josh Olins voor Vogue Nederland

Olins’ eerste grote opdracht was voor Another Magazine, waarna pagina’s in Pop Magazine volgden. “Zodra die editorials verschenen, barstte de dam open”, vertelt hij. “Niet lang daarna begon ik te werken voor Benetton, dat al vele seizoenen eerder door David Sims was gefotografeerd. Het gevoel dat ik in aanmerking kwam voor een klus die hij zou kunnen doen, was een ongelooflijke eer.”

Maar eerste goede ervaringen betekenen ook eerste slechte ervaringen: “De week daarop fotografeerde ik een campagne voor Giorgio Armani. Op dat moment voelde het alsof mijn carrière voorbij was en ik herinner me dat ik bijna de studio moest verlaten uit angst om in tranen uit te barsten, omdat ik onder zo’n enorme druk stond en het gevoel had dat ik het vreselijk slecht deed. Het was een ingewikkeld project van een omvang waar ik geen echte ervaring mee had. Het was een vuurdoop. Toch heb ik het doorstaan. Ik voel me nog steeds ongemakkelijk bij die foto’s als ik ze zie, en bij de emotie die bij het maken ervan kwam kijken.”

The best time is now

Inmiddels heeft Josh Olins voor de grootste merken en magazines geschoten, van Calvin Klein en Louis Vuitton tot WSJ, Harper’s Bazaar US en natuurlijk de nodige Vogue’s, van Australië tot Nederland. Ook schoot hij de iconische Britse Vogue-cover met Kate Middleton. Looking back naar zijn ruim twee decennia lange carrière, wat ziet hij zelf als zijn absolute hoogtepunt? “Eerlijk gezegd beleef ik het hoogtepunt van mijn carrière op dit moment”, zegt hij. “De ambitie en gedrevenheid die ik als jonge fotograaf had, zijn uitgegroeid tot die van een 46-jarige man met een andere kijk op het leven en mijn carrière. Daardoor voel ik me veel beter bij het werk dat ik nu maak en bij het proces waarmee ik dat doe. Ik geniet vandaag de dag meer van mijn werk dan ooit tevoren.”

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @josholins

Zijn er dan nog bepaalde opdrachten die hoog op zijn wishlist staan? “Tegenwoordig gaat het mij meer om de ervaring en het vinden van mensen met wie ik vrij kan samenwerken om het beste werk te creëren. Toen ik jonger was, was ik gefixeerd op het fotograferen voor een bepaalde titel of een bepaald merk, of op het werken met een grote naam. Natuurlijk is het geweldig als dat gebeurt, en er zijn er een paar waarvoor ik met veel eer zou willen werken, maar het is niet mijn drijfveer”, legt hij uit. “Ik geniet enorm van de samenwerking met het team en van de excitement die we allemaal voelen als een project vorm krijgt en het verhaal zich begint te ontvouwen; we hebben het gevoel dat we beelden maken waarvan we hopen dat ze de tand des tijds zullen doorstaan.”