In Jardin des Tuileries kwam dinsdag al het modevolk samen voor dag 1 van Paris Fashion Week. In dit park, gelegen tussen de Seine, het Louvre en Place de la Concorde, werd traditiegetrouw de lente/zomercollectie van Dior getoond.
Hoogtepunten Dior lente/zomer 2023
Deze keer had de locatie echter een extra speciale betekenis én de Parijse show begon met een spectaculair Nederlands tintje.
Choreografie door Nederlands duo
Nog vóór de modellen betraden moderne dansers de runway, gehuld in huidskleurige kleding met getekende schaduwen van het menselijk lichaam. Ze dansten door de volledige ruimte en tijdens de gehele show. Wat er zo Nederlands is aan de performance? De choreografie werd bedacht door het Nederlandse duo Imre en Marne van Opstal.

Geïnspireerd op ‘sluwe vrouw met karakter’
In de collecties van Maria Grazia Chiuri zijn feministische standpunten de standaard. De creatief directeur van Dior laat zich dan ook graag inspireren door interessante vrouwen uit het verleden. Deze keer is dat Catharina de’ Medici, een Franse koningin uit de zestiende eeuw. Zij was de opdrachtgever van de bouw van het Tuilerieënpaleis en de bijbehorende tuinen. Inderdaad, de locatie van de show. De koningin liet de tuin aanleggen in een Italiaanse stijl inclusief fonteinen, gezien haar Florence-afkomst.
Dat is niet het enige dat de’ Medici interessant maakt. “Ze was het onderwerp van een zogeheten zware legende. Wat we van haar herinneren, is wat auteurs die tegen haar waren over haar schreven. Ze zou een vergiftiger en sluw zijn. In elk geval was ze een vrouw met karakter, die wist hoe ze haar verlangens moest opleggen”, werd verteld in een video van Dior voor aanvang van de show.
Wat Maria Grazia Chiuri zo fascineert is de politieke intelligentie van de’ Medici, maar ook ‘hoe zij innovaties als hakken, het korset en Burano-kant introduceerde bij de koninklijke fabrikanten in Frankrijk.’ En dus zien we veel van deze elementen uit de vroegmoderne tijd terug in de collectie. Andere opvallende details: Mary-Jane schoenen die hun populariteit flink doorzetten, dit keer als gladiatorvariant. Ook kniesokken blijven we zien en de strikkentrend zet door volgens Dior, die strikken om het middenrif knoopt.

Grotachtig decor
Nog even terug naar de locatie, want eenmaal binnen in de ruimte in de Tuilerieën, was het decor even adembenemend. De grotachtige bouwwerken met bogen, gevuld met stalactieten werden ontworpen door de Franse Eva Jospin.
De beeldend kunstenaar werkte al eerder met het modehuis samen en ontwierp voor de laatste coutureshow haar installatie Silk Room. Dit was een veertig meter lang borduurwerk gemaakt van hennep, linnen en katoen. Het betoverende landschap was een eerbetoon aan zowel de Embroidery Room in het Colonna Palace in Rome als aan Virginia Woolfs feministische manifest A Room of One’s Own.