Melania Trump stond maandag naast haar man in de Capitol Rotunda in Washington D.C., gehuld in een op maat gemaakt marineblauw ensemble. De look, bestaande uit een mantel, rok en blouse, is van de New Yorkse ontwerper Adam Lippes. In tegenstelling tot de poederblauwe cashmere Ralph Lauren-outfit die ze droeg tijdens de inauguratie in 2017, waarmee ze vergeleken werd met Jacqueline Kennedy, koos de nieuwe first lady deze keer voor een veel ingetogener look. Haar platte, brede hoed bedekte een groot deel van haar gezicht. De outfit was in feite typisch Melania Trump: streng en ingetogen. Door te kiezen voor een look van een minder bekende ontwerper — hoewel iemand die ze in het verleden vaker heeft gedragen, zoals in New York afgelopen zomer — lijkt Melania Trump te hinten op een andere aanpak voor haar garderobe tijdens deze termijn in het Witte Huis.
Eerste inauguratie
Adam Lippes is al meer dan tien jaar een gerenommeerd label. Lippes staat bekend om zijn verfijnde interpretatie van Amerikaanse sportswear en is geliefd in de Amerikaanse modewereld. Maar het is zeker geen household name zoals Ralph Lauren dat is. In 2017, toen ze koos voor Ralph Lauren bij haar eerste inauguratie, leek het alsof de Trumps iets te bewijzen hadden. Niet alleen dat ze er geschikt uit konden zien voor de rol — wat voor Melania, als voormalig model, niet per se een probleem was — maar dat ze het imago van een degelijk, politiek en volledig Amerikaans presidentieel gezin konden uitstralen. De keuze voor Lauren liet zien dat Trump toegang had tot het beste wat Amerikaanse mode te bieden had, net zoals eerdere first ladies.
De tekst gaat verder onder de afbeelding.
Een nieuwe aanpak
Wat Trump en haar stylist Hervé Pierre — een voormalig ontwerper van Carolina Herrera die ook haar inauguratiejurk in 2021 maakte — lijken te willen benadrukken, is dat ze deze keer mode wil inzetten zoals eerdere first ladies dat deden. Ze wil de minder bekende namen dragen en daarmee laten zien dat ze achter ontwerpers kan staan, net zoals Michelle Obama dat deed voor Isabel Toledo bij de inauguratie in 2009, of Dr. Jill Biden in Markarian in 2021.
Elke week onze beste artikelen in je inbox? Schrijf je hier in voor de Vogue-nieuwsbrief.
Dit zou kunnen betekenen dat de first lady probeert haar garderobe-strategie meer af te stemmen op die van haar voorgangers. Dit zou niet alleen meer media-aandacht kunnen genereren, maar haar ook de mogelijkheid bieden om als persoonlijkheid op zichzelf naar voren te treden. Net zoals eerdere first ladies dat deden. Toch kan de geschiedenis van de modewereld, waarin vaak werd geweigerd met de Trump-administratie samen te werken, in de weg staan van die ambitie.
Weerstand in de modewereld
Toen Kamala Harris in 2021 werd beëdigd als vicepresident, koos ze voor een paarse jas van Christopher John Rogers. Ze droeg diezelfde dag ook Pyer Moss van Kerby Jean-Raymond en koos voor Sergio Hudson voor het inaugurele bal — allemaal Afro-Amerikaanse ontwerpers. Zowel Harris als Dr. Biden toonden een voorkeur voor Amerikaanse ontwerpers en merken. Michelle Obama droeg zelfs merken als J. Crew en Gap te dragen, wat haar toegankelijkheid benadrukte.
Melania Trump daarentegen koos tijdens de eerste termijn van haar man vaak voor Europese ontwerpers zoals Alexander McQueen, Christian Dior en Dolce & Gabbana, meestal gekocht in winkels in plaats van op maat gemaakt. Dit zette vraagtekens bij de retoriek van haar man over het versterken van de Amerikaanse economie. Waarom weerspiegelde haar garderobe dit niet?
Een verklaring hiervoor kan liggen in het feit dat de modewereld niet bereid was samen te werken. In 2016 zei Marc Jacobs bijvoorbeeld: “Ik heb geen enkele interesse om Melania Trump te kleden.” Ook andere ontwerpers zoals Phillip Lim en Derek Lam lieten weten dat ze niet met de Trump-familie wilden werken.