Het culturele programma zit weer vol bewonderenswaardige activiteiten. Dus pak je agenda er maar bij, want deze exposities, tentoonstellingen en culturele events in Nederland wil je niet missen. De exposities staan op volgorde van nieuw naar oud, met de tentoonstellingen die net geopend zijn, of binnenkort openen, bovenaan.
Deze tentoonstellingen in Nederland wil je zien
Fashion Galore: 75 modecollectie in het Kunstmuseum, Den Haag
Kho Liang Ie: Mid-Century Modernist in het Stedelijk Museum, Amsterdam
Amrita Sher-Gil: Europa is van Picasso, India is van mij in het Drents Museum, Assen
Can love be a photograph: 40 years of Inez & Vinoodh in het Kunstmuseum, Den Haag
Mix & Match in het Kunstmuseum, Den Haag
Grijs! Art on Aging in Museum van Bommel van Dam, Venlo
Art She Crafted in het Wereldmuseum, Rotterdam
My Circus by Ellen von Unwerth in het Fotomuseum, Maastricht
Dirk Filarski: Over de top! in Museum Kranenburgh, Bergen
Erwin de Vries: Vormen van vrijheidin Museum Beelden aan Zee, Den Haag
Spiegelvloer in Andriessenkamer in Het Grachtenmuseum, Amsterdam
Fong-Leng & Fans: 60 jaar Mode & Faam in Museum JAN
Rondom mode in het Depot Boijmans van Beuningen, Rotterdam
Erwin Olaf: Freedom in het Stedelijk Museum, Amsterdam
Oceanista: Fashion & Sea in het Scheepvaartmuseum
Dresscode: Van statement tot stijlicoon in Paleis Het Loo, Apeldoorn
Iris van Herpen: Sculpting the Senses in Kunsthal Rotterdam
Fashion Galore: 75 jaar modecollectie | 4 juli 2026 t/m 3 januari 2027
De naam Fashion Galore zegt al genoeg. Het Haagsche Kunstmuseum viert dit jaar het 75-jarig jubileum van zijn kleurrijke modecollectie, die inmiddels is uitgegroeid tot een collectie van meer dan 50.000 prachtige kostuums en accessoires. Een échte fashion galore, dus. Er zitten iconische couturestukken tussen – van onder meer Chanel, Alexander McQueen en Vivienne Westwood – maar ook stukken zo oud als de 17e eeuw. Sommigen worden zelfs voor het eerst tentoongesteld aan het publiek. Nog een extraatje: als onderdeel van de tentoonstelling kun je de restauraties van de modestukken vanaf de eerste rij meemaken. Ga op reis door de modegeschiedenis en neem een kijkje achter de schermen bij het Kunstmuseum in Den Haag.
Kho Liang Ie: Mid-Century Modernist | 14 mei t/m 18 oktober 2026
Fans van het mid-century modern interieur opgelet: het werk van Kho Liang Ie wordt voor het eerst tentoongesteld als grote expositie. Kho Liang Ie speelde een centrale rol in Dutch design van de jaren vijftig tot halverwege de jaren zeventig, en werkte samen met grote namen, zoals Gerrit Rietveld. In zijn eclectische stijl met een poëtische touch zien we invloeden terug uit Amerika, Japan, Nederland en Italië. Kom zijn tijdloze ontwerpen bewonderen, of doe inspiratie op voor je eigen Pinterest-waardige woonkamer.
Amrita Sher-Gil: Europa is van Picasso, India is van mij | 22 maart t/m 20 september 2026
Kom mee op ontdekkingsreis door India. Amrita Sher-Gil, ook wel de it-girl van de kunstenaars genoemd, was haar tijd ver vooruit: zo combineerde ze Europese moderne invloeden met Indiase thema’s die samenkwamen in haar eigenzinnige stijl. Haar werk is kleurrijk en bijzonder, met een persoonlijke touch die in de gehele collectie te zien is. ‘Europa is van Picasso, India is van mij’ zijn haar eigen trotse woorden. Geen woord aan gelogen: ze is de grondlegger van de moderne Indiase kunst en een waar icoon. Haar werk is zelden buiten India te zien, een primeur voor Nederland.
Can love be a photograph: 40 years of Inez & Vinoodh | 21 maart t/m 6 september 2026
Iconisch Nederlands-Amerikaans fotografenduo Inez & Vinoodh levert de kunst- en modewereld al veertig jaar baanbrekend werk op, en dát wordt gevierd. Inez van Lamsweerde en Vinoodh Matadin hebben samen publicaties gemaakt voor onder andere Vogue en The New York Times Magazine, en hebben campagnes gefotografeerd voor Balmain, Chanel, Gucci, Dior, Louis Vuitton, Balenciaga en talloze andere grote modemerken. Ze staan bekend om hun provocerende werk en vooruitstrevendheid op het gebied van beeldtechnologie. Het Kunstmuseum in Den Haag blikt terug op veertig jaar artistiek partnerschap met deze unieke tentoonstelling.
Tijd om de boel op te schudden! Dat leek de gedachte achter het nieuwe concept van het Kunstmuseum in Den Haag. Bij Mix & Match worden hedendaagse makers uitgenodigd om te reflecteren op bestaande werken tijdens georganiseerde momenten. Door deze verfrissende combinaties en andere perspectieven zie je bekende werken op een heel andere manier en ontdek je nieuwe verbanden. Het laat zien dat kunst niet vaststaat, net als de tentoonstelling, die geen vaste prestatievorm kent. De genodigden voor de eerste edities zijn al bekend: op 24 januari is dat kunstenaar Barbara Visser, daarna volgen Antonis Pittas en Kamalia Talhaoui.
Iets waar we allemaal mee te maken krijgen, maar waar we liever niet mee geconfronteerd worden: ouder worden. Doormiddel van hedendaagse kunst laat Grijs! Art on Aging zien dat ouder worden niet gaat om achteruitgaan, maar juist om kracht, ervaring en verandering. Het laat je anders nadenken over het onderwerp. Het biedt een frisse blik en een blijvende impact, zelfs nadat je het museum hebt verlaten.
Art She Crafted | 16 januari t/m 27 september 2026
In Art She Crafted staan vrouwen in het stralende middelpunt. De tentoonstelling viert de invloed van vrouwelijke kunstenaars over de hele wereld, van de oudheid tot nu. Van verfijnde textielkunst en mode tot hedendaagse werken: het ademt creativiteit en laat zien hoe vrouwen structureel hebben bijgedragen aan culturele bloeiperiodes. Een onderwerp dat relevant is en blijft, want helaas kregen veel van deze vrouwen lang niet de aandacht die ze verdienden. In het Wereldmuseum in Rotterdam willen ze daar nu verandering in brengen.
My Circus by Ellen von Unwerth | 31 januari 2026 t/m 13 september 2026
Wereldberoemde mode- en kunstfotograaf Ellen von Unwerth krijgt vanaf 31 januari 2026 een tentoonstelling in het Fotomuseum aan het Vrijthof in Maastricht: My Circus. En dat is het: met 160 iconische foto’s van haar levenswerk, weerspiegelt het de levenslange fascinatie van Ellen von Unwerth voor dit cultureel fenomeen. Naast grote opdrachtgevers als Chanel en Dior, en presentaties op beurzen als Art Basel Miami, Paris Photo en Photo London heeft Vogue Nederland ook de eer gehad om in 2022 samen te werken met Von Unwerth. De fotograaf weet op een prachtige manier de persoonlijkheid en kracht van modellen en artiesten op eigenzinnige wijze vast te leggen, gecombineerd met een vleugje glamour, ironie en humor.
Dirk Filarski: Over de top! | 30 november 2025 t/m 10 mei 2026
Over de top! geeft de perfecte omschrijving van de nieuwe tentoonstelling van Dirk Filarski (1885-1964) in Museum Kranenburgh. Bewonder de bergen, heuvels en natuurlandschappen die de reislustige Filarski tegenkwam op zijn reizen van Bergen tot aan Noord-Afrika. Filarski had een sprekende artistieke stijl, die duidelijk te herkennen is in zijn zeventig schetswerken over vijftig jaar kunstenaarschap.
Erwin de Vries: Vormen van vrijheid | 8 november 2025 t/m 1 maart 2026
Vanaf 8 november 2025 is in Museum Beelden aan Zee de expositie van Erwin de Vries te bewonderen. Onder de naam Vormen van Vrijheid vertelt de Surinaamse kunstenaar over de historische context van vijftig jaar onafhankelijkheid. Een thema dat vaker terug te zien is in zijn kunstwerken. De Vries, die op zijn negentiende naar Nederland verhuisde, is bovendien de maker van het Nationaal Monument Slavernijverleden in het Oosterpark in Amsterdam, waar ieder jaar op 1 juli de Keti Koti-herdenking plaatsvindt. In zijn kunst- en beeldhouwwerken maakt hij graag gebruik van felle, expressieve vormen en kleuren, een subtiele knipoog naar zijn Caraïbische achtergrond en inspiratiebron. Dat geldt ook voor de expositie, waarin collecties zijn opgenomen die niet eerder publiekelijk vertoond zijn.
Spiegelvloer in de monumentale stijlkamer | 1 november 2025 t/m 1 maart 2026
Bekijk Het Grachtenmuseum in Amsterdam vanuit een andere dimensie. Vanaf 1 november wordt de Andriessenkamer tijdelijk volledig bedekt met spiegels. Een bijzondere manier om van de kunstwerken van Jurriaan Andriessen uit 1766 te genieten, samen met natuurlijk de plafondschildering van Pascal Amblard uit 2022. Om het zo mooi mogelijk te houden, moet je wel afscheid nemen van je schoenen, maar je krijgt er speciale slofjes voor terug.
De spiegelvloer in Het Grachtenmuseum, Herengracht 386, Amsterdam
Fong-Leng & Fans: 60 jaar Mode & Faam | 15 oktober t/m 6 april 2026
Stap naar binnen in de woonkamer van Fong-Leng, gereconstrueerd in Museum JAN, en wordt meegenomen in haar fantasievolle, kleurrijke leefwereld. Nederlands mode-icoon Fong-Leng werd groot in de jaren zeventig met extravagante creaties van onder andere leer, zijde, bont – gedragen door mensen als Kate Bush en Mathilde Willink. Deze iconische outfits van Fong-Leng zijn, naast haar recente interieurwerken, natuurlijk ook te zien in Museum JAN. Vandaag de dag inspireert ze ook nog steeds velen door haar uitgesproken werk en persoonlijkheid. Onder hen bevinden zich modeontwerpers als Ronald van der Kemp, Tess van Zalinge en David Laport, maar ook modelabels Martan en Atelier Reservé. Ontwerpen van deze namen zijn ook te zien in de tentoonstelling, naast het werk van Fong-Leng.
Kijk in het Depot Boijmans van Beuningen mee hoe iconische couturestukken van modehuizen als Maison Margiela, Viktor & Rolf, Iris van Herpen, Dirk van Saene en vele anderen worden geregistreerd. Niet alleen kun je meekijken met het fotografeerproces, ook wordt de fysieke staat van de kledingstukken onderzocht. Een tentoonstelling om niet maar één keer te bezoeken: de stukken die er te zien zijn wisselen namelijk regelmatig. Een exclusief kijkje achter de schermen in een modeatelier.
Rondom mode, Museumpark 24, Depot Boijmans van Beuningen, Rotterdam
Erwin Olaf: Freedom | 11 oktober 2025 t/m 1 maart 2026
Erwin Olaf is als Nederlandse fotokunstenaar een internationaal begrip. Met zijn kunstwerken wist hij menig persoon te fascineren, mede door zijn spraakmakende onderwerpen, uitgesproken vormgeving, perfectionisme en unieke belichting. Hij was een vrijdenker; persoonlijke vrijheid was van groot belang voor hem en het nastreven daarvan, of het nu betrekking had op identiteit, seksualiteit en gender, het menselijk lichaam in al zijn verschijningsvormen, het nachtleven of gelijke rechten voor iedereen. En het is exact de rode draad in deze tentoonstelling. Het is het eerste museale overzicht van Olaf na zijn overlijden twee jaar geleden, te zien in het Stedelijk Museum. Bekijk zijn iconische kunstwerken en series, waaronder de serie Muizen (2023), die voor het eerst publiekelijk getoond zal worden. Minder bekend, maar niet minder noemenswaardig, is zijn reclamewerk en persoonlijk archiefmateriaal.
Oceanista – Fashion & Sea | 10 oktober t/m 26 april 2026
Wat hebben de gele regenjas, de Bretonse streep en de visserstrui met elkaar gemeen? Het zijn allemaal voorbeelden van kenmerken uit de modewereld die voortkomen uit de maritieme cultuur. Een onuitputtelijke inspiratiebron voor veel ontwerpers, terug te vinden in garderobes wereldwijd. Het Scheepvaartmuseum wijdt een expositie aan de bijzondere verbintenis tussen mode en de zee. Ontdek hoe de zee haar stempel drukt op mode door middel van materialen, silhouetten, prints en symboliek in looks van onder meer Chanel, Maison Margiela, Versace, Jean Paul Gaultier, Thom Browne, Balmain, Iris van Herpen, Duran Lantink, Botter en Martan.
Dresscode: Van statement tot stijlicoon | 9 oktober t/m 8 maart 2026
Een dresscode is allesbepalend voor royals. Daarom wijdt Paleis Het Loo een expositie aan de mode van het Nederlandse hof. In de zalen struin je rond terwijl je koninklijke mode aanschouwt van vroeger en nu, gedragen door onder anderen koninginnen Wilhelmina, Emma en Máxima.
Iris van Herpen: Sculpting the Senses | 27 september t/m 1 maart 2026
We zijn allemaal bekend met de avantgardistische couture die Iris van Herpen maakt. Het werk van de Nederlandse ontwerper staat bekend om het gebruik van innovatieve technieken en de technologie die daarbij komt kijken. Neem bijvoorbeeld afgelopen coutureweek waarin ze ons nog verraste met een lichtgevende jurk gemaakt van algen. Deze tentoonstelling laat niet alleen dromerige, sculpturale haute couture zien, het brengt ook thema’s aan bod zoals de rol van het lichaam in de ruimte en de verhouding tussen kleding en omgeving. Kortom: het zet je aan het denken over de snel veranderende wereld waar we in leven. In september is de tentoonstelling eindelijk in Nederland te zien. Lees hieronder meer over de tentoonstelling.