de-met-gala-2025-look-van-ayo-edebiri-is-een-stijlvolle-ode-aan-haar-vader-345209
©Getty Images

Het is pas de tweede keer dat Ayo Edebiri aanwezig is op het Met Gala, maar het thema van 2025, Tailored for You, is nu al haar favoriet. “Wat mij het meest enthousiast maakte, was dat er zóveel in me opkwam”, vertelt Edebiri. “Er waren zoveel invalshoeken waarbij ik een persoonlijke connectie voelde. Het raakt me diep dat ik dat mag doen terwijl ik Black art en Black history vier – uit het verleden, heden en de toekomst.” Als fan van de jaarlijkse rode loper geeft de actrice toe dat ze er ook vooral naar uitkeek om te zien hoe anderen het thema zouden interpreteren. “Ik ben echt benieuwd hoe de mannen all-out gaan vanavond”, zegt ze lachend.

Ayo Edebiri in Ferragamo op het Met Gala 2025

Om een look te vinden die perfect paste bij de geest van de avond, klopte Edebiri aan bij een van de meest toonaangevende ontwerpers van dit moment als het om tailoring gaat: Maximilian Davis, creative director van Ferragamo. Hij ontwierp voor haar een wollen-zijden hemdjurk tot op de grond, versierd met glaskralen, én een leren rokkostuum. De inspiratie voor de outfit kwam voort uit gesprekken over Edebiri’s achtergrond – en vooral over de stijliconen en dandy’s in haar eigen familie.

Elke week onze beste artikelen in je inbox? Schrijf je hier in voor de Vogue-nieuwsbrief.

“Ik ben een Black American die half Bajan (van Barbados, red.) en half Nigeriaans is, en ik ben opgegroeid in de kerk”, vertelt Edebiri aan Vogue. “Eerlijk gezegd vind ik alle mannen in mijn leven modieus.” Haar vader Dele was echter haar grootste inspiratiebron. “Hij is een van de stijlvolste mannen die ik ken – of hij nu ‘power-clashend’ naar kantoor gaat of in traditionele Edo-kleding met me mee is naar de Emmy’s”, zegt ze. “Hij trouwde met mijn moeder in een leren broek en een smokingjasje met sleep, wat ik iconisch vind.”

Knipoog naar het verleden

Toen Davis de verhalen hoorde over de stijlvolle mannen in Edebiri’s leven, ging hij meteen aan de slag: hij verzamelde beeldmateriaal en werkte een strakke look uit. “Ayo had een heel duidelijk beeld van wat ze wilde. En we wilden allebei het idee van Black dandyism verkennen als een vorm van zelfexpressie en empowerment, zegt Davis. “We wilden iets creëren dat niet alleen het thema viert, maar ook Ayo’s individualiteit, haar hechte band met haar familie en haar moderne kijk daarop.” Samen kwamen ze uit op een look die zowel kracht als innovatie uitstraalt. “Het draait om het vieren van de geschiedenis van Black individuals die kleding gebruiken om zichzelf opnieuw uit te vinden, grenzen te verleggen en hun plek in de wereld op te eisen”, aldus Davis. “De look is een dialoog tussen klassieke tailoring en moderne Black style. Het is een knipoog naar het verleden en een zelfverzekerde stap richting de toekomst.”

De creatie van de outfit nam meerdere maanden in beslag. Het resultaat was een intensieve samenwerking tussen Davis, Edebiri en haar stylist Danielle Goldberg. “Ik ben vooral trots op hoe we gespeeld hebben met silhouet en proportie om een look te maken die zowel klassiek als hedendaags is”, zegt Davis. “Er is veel aandacht voor perfect vakmanschap, luxe materialen en subtiele details die verwijzen naar het erfgoed van Ferragamo. Maar dan met een moderne twist die past bij de geest van Black dandyism en Ayo’s wortels in Nigeria en het Caribisch gebied.”

Persoonlijke en symbolische elementen

Tijdens het ontwerpproces focuste het drietal zich ook op persoonlijke en symbolische elementen. Een belangrijk detail: het gebruik van glaskralen door het hele pak. Dit is bedoeld om koraal te imiteren – een verwijzing naar het traditionele Nigeriaanse gebruik van koraal in kleding en sieraden, zoals vaak gedragen door haar vader.

“Toen ik Max foto’s liet zien van mijn vader en andere traditionele Nigeriaanse kleding – voor mannen én vrouwen! – was een groot onderdeel daarvan koraal”, vertelt Edebiri. “Het wordt gebruikt voor sieraden, hoofdtooien, wandelstokken en heeft veel historische en culturele betekenis. Max ontwierp een werkelijk prachtige plastron (decoratie op de borst, red.) die verwijst naar de koraalversieringen en het stikwerk op de buba (het bovenstuk van de traditionele outfit) van mijn vader. Maar dan is het volledig gemaakt van glas.”

Sieraden van Cartier

Ook haar keuze voor sieraden was doordacht. Edebiri droeg gouden stukken van Cartier, waaronder een zakhorloge uit 1997 en een hondenbroche uit 1966. “De Cartier-sieraden geven de look zoveel charme en persoonlijkheid”, zegt Edebiri. “Het voelt alsof ik een verhaal vertel over het Westen meets West-Afrika. Dat zakhorloge is zó dandy. En die broche beweegt ook nog – het is een schattig hondje!”

Toen ze de uiteindelijke look aantrok, voelde ze zich net zo stijlvol als haar vader. “Ik voelde echt: niemand anders dan Max had dit kunnen ontwerpen. En niemand anders dan ik had het kunnen dragen. En dat is gewoon een once-in-a-lifetime gevoel”, zegt ze.

Afterparty-look

Later op de avond zal Edebiri zich omkleden in een minstens zo opvallende afterparty-look van Ferragamo. “De moodboard daarvoor was een mengelmoes van invloeden, van zootpak-broeken tot Slick Rick”, verklapt Edebiri. Maar opnieuw zat er één duidelijke referentie in: “[Mijn stylist] Danielle en ik doken een research rabbit hole in en ontdekten Ola Hudson opnieuw. Zij ontwierp de kleding voor David Bowies Thin White Duke-tijdperk. Dit is misschien wel zijn meest dandy en androgene periode”, vertelt Edebiri. “We waren dol op de silhouetten die ze creëerde en het idee van een zwarte vrouw die het beeld herovert van een zwarte vrouw die haar voorging.”

ayo edebiri met gala 2025
©Getty Images

Dit artikel is oorspronkelijk gepubliceerd door Vogue US.