deze-8-europese-duurzame-modemerken-wil-je-deze-zomer-dragen-343784
©Spotlight

Duurzame modemerken vinden kan best een uitdaging zijn. Zoals bekend is de mode-industrie niet per se de milieuvriendelijkste industrie. En dat is volgens sommige statistieken nog een understatement. Daar komt, gelukkig én noodzakelijkerwijs, al jaren wat verandering in. Om het belang daarvan te benadrukken, zetten wij 8 Europese labels in de spotlight die verrassend duurzaam produceren en ondernemen.

Duurzame mode

We zeggen verrassend, omdat er een aantal merken is waarvan al langer bekend is dat ze duurzaam zijn. Denk aan Patagonia, schoenenmerk Veja en de Nederlandse merken Mud Jeans en Kuyichi. Zij scoren al jaren goed op duurzaamheidslijstjes, bijvoorbeeld op die van Good on You. (Meer weten? We schreven hier over dit soort keurmerken op het gebied van duurzame mode.) Er zijn natuurlijk verschillende vormen van duurzaamheid – daar kun je een boek over schrijven (al leggen in dit artikel over duurzame mode verschillende experts het ook goed uit). Kort gezegd gaat duurzaamheid over zowel een filosofie als een productiemethode; de maker houdt rekening met alles van verantwoorde materialen tot goede werkomstandigheden.

Daarnaast zit duurzaamheid verweven in logistieke processen, energieverbruik, een circulair gedachtegoed, produceren met liefde voor mens en dier, en afvalbeperking. Zo bestaan er modemerken die alleen on demand produceren om afval zoveel mogelijk te beperken. En dit gaat dan alleen nog maar over de maakkant van de mode-industrie. Aan het ‘ontvangende’ eind vinden we de consument, die ook een rol speelt bij het duurzame karakter van mode. Niet alleen door duurzaam gemaakte items te kopen heb je invloed, ook belangrijk is hoeveel je koopt en waar. Daarnaast is het duurzaam onderhouden van kleding ook relevant: hoe langer je een item bewaart en draagt, hoe duurzamer je bezig bent.

Elke week onze beste artikelen in je inbox? Schrijf je hier in voor de Vogue-nieuwsbrief.

Duurzame Europese merken

De laatste tijd is er veel te doen geweest rondom de verantwoordelijkheid voor duurzame mode, en of die dient te liggen bij de producent of de consument. Journalist Susan Sjouwerman schreef voor Vogue al over de Franse wet die het kopen bij fastfashionwinkels gaat belasten – en alle haken en ogen die daaraan zitten. In Nederland lanceerde Milieu Centraal dit jaar een campagne om jonge vrouwen te helpen bewuster te shoppen. Op het eerste gezicht sympathieke en nobele initiatieven, maar er valt ook te beargumenteren dat juist de merken meer verantwoordelijkheid moeten dragen.

Gelukkig zijn er de laatste jaren steeds meer labels die dat begrijpen. Ze lopen hier echter niet altijd mee te koop. Soms omdat ze zelf nog druk bezig zijn uit te zoeken wat werkt, soms uit angst beschuldigd te worden van greenwashing (het enkel profileren als ‘groen’ vanuit marketingoverwegingen, red.). Vandaar dat wij modemerken in de spotlight zetten die onder de radar op allerlei manieren druk bezig zijn hun werkgebied duurzamer te maken voor mens, dier en milieu. Van tweedehands kleding van eigen merk doorverkopen tot ambachtelijke productiemethodes, mens- en milieubewuste werkomstandigheden en innovatieve materialen: deze Europese merken zetten zich in voor duurzaamheid.

Sessùn

Dit Franse merk, geboren en nog steeds gevestigd in Marseille, opende onlangs de eerste winkel in Nederland. Op de Amsterdamse grachten is een heerlijke hoekwinkel ingericht met allerlei moois, zowel mode als accessoires, van dit merk. Sessùn werd opgericht door Emma François-Grasset. Deze Française laat zich vooral inspireren door ambacht en kunst sinds ze als toen 21-jarige antropologiestudente door Zuid-Amerika reisde. In Guatemala kwam ze in aanraking met lokale ambachtslieden die weefden en borduurden; een liefde die nooit stopte.

In 1996 verweefde François-Grasset haar fascinatie voor ambacht met hedendaagse mode en richtte Sessùn op. Inmiddels is het merk internationaal geliefd en behoorlijk uitgebreid. Die liefde voor handwerk en mooie materialen is er wel nog steeds. Inmiddels is Sessùn een B Corp-bedrijf. Dit betekent dat het merk volgens het gerenommeerde B Lab voldoet aan de strenge eisen op het gebied van bestuur, werknemers, gemeenschap, het milieu en consumenten. En dat is fijn, als je bijvoorbeeld deze zomer investeert in zo’n altijd goed zwarte jurk.

 

Dit bericht op Instagram bekijken

 

Een bericht gedeeld door Sessùn (@sessun)

Sézane

Het Franse geliefde modemerk Sézane is al jaren geliefd om die typische je ne sais quoi-stijl van Parisiennes: zwierige jurken, fijne laarzen en sandalen, vestjes en goede pantalons. Perfect voor de zomer dus. Ook is er mooi knitwear en casual sweaters, zoals die hieronder. Wat niet veel mensen echter weten, is dat ook Sézane B Corp-gecertificeerd is. Niet alleen bekommert het modemerk zich om duurzamer produceren, ook heeft het een filantropische inborst. Zo wordt iedere eerste woensdag van de maand de gehele winst van de Roze Creatie (een bepaald item dat het merk zelf selecteert) overgemaakt naar verenigingen die zich inzetten voor de gezondheid en bescherming van vrouwen – evenals 10 procent van de verkoop van de denimlijn. In Nederland ondersteunt het merk de Pink Ribbon Foundation, dat zich inzet bij de bestrijding van borstkanker.

 

Dit bericht op Instagram bekijken

 

Een bericht gedeeld door Sézane (@sezane)

10DAYS

Dan een Nederlands merk. Velen zullen 10DAYS kennen van hun heerlijke zachte loungewear en bekende sweaters, maar er is meer. Het Amsterdamse label heeft namelijk een zeer uitgebreide modecollectie. Daarnaast is 10DAYS achter de schermen best veel bezig met duurzaamheid. Dit werd al beloond met een certificering van Global Organic Textile Standard (GOTS): een internationaal keurmerk dat eisen stelt aan zowel de productie van de vezels als de verwerking ervan tot kledingstukken. Ook fijn circulair: het merk heeft een eigen preloved platform. Zo kunnen consumenten zelf hun gedragen 10DAYS-items op een makkelijke manier doorverkopen en krijgen collecties een nog langere levenscyclus.

 

Dit bericht op Instagram bekijken

 

Een bericht gedeeld door 10DAYS (@10dayslifestyle)

Ganni

Het Deense label Ganni staat bekend om de vrolijke bloemenjurken, de immens populaire ballerina en leopard jeans. Die moderne klassiekers maakt het merk nog steeds, en het werkt ook samen met bijvoorbeeld jassenmerk Barbour. Daarnaast bevindt het merk zich al jaren in de voorhoede van duurzame mode. Niet voor niets werd Ganni in 2022 gecertificeerd als een B Corp-bedrijf. Op hun eigen website stelt Ganni onder het kopje ‘Responsibility’: “Wij identificeren ons niet als een duurzaam merk, omdat mode in de kern draait om nieuwigheid en consumptie, wat in grote tegenspraak is met het concept van duurzaamheid. Dat is de eerlijke waarheid.” Dat soort eerlijkheid kunnen we alleen maar waarderen.

 

Dit bericht op Instagram bekijken

 

Een bericht gedeeld door GANNI (@ganni)

The Odderside

The Odderside is een Pools merk met ook winkels in Parijs en Amsterdam. Het label ontstond toen twee vriendinnen items op meerdere manieren begonnen te dragen – vandaar de merknaam. Inmiddels zijn de collecties uitgebreid naar bijvoorbeeld vesten en ook veel jurken voor feestjes of warmer weer. Het Poolse merk produceert zo veel mogelijk in eigen land en probeert de korte keten zo duurzaam mogelijk te houden. Ook produceren ze in kleine oplages en vermijden zo overproducties – van de restmaterialen maken ze accessoires. De labels zijn van papier en knopen van hout of parelmoer, om recyclen te vergemakkelijken. Ook gebruikt The Odderside geen plastic verpakkingsmateriaal en hangen ze alle items in de fabriek uit, in plaats van dat ze in plastic hoezen liggen. Dat soort schijnbaar ‘kleine’ ontwikkelingen maken veel impact.

 

Dit bericht op Instagram bekijken

 

Een bericht gedeeld door THE ODDER SIDE (@the_odderside)

Knit-ted

Knit-ted, opgericht in 2009, focust zich op staple items die lang meegaan omdat de stofkwaliteit zo goed is. Op de website deelt Knit-ted een uitgebreide verantwoording van de maatschappelijke verantwoordelijkheid. Zo zijn de stoffen getest en gecertificeerd met het OEKO-TEX-label. Dit gezondheidskeurmerk voor textiel gaat om het minimaliseren van schadelijke chemische stoffen. Sinds 2023 heeft Knit-ted ook een sublijn genaamd Replika, met items van faux leather van hoge kwaliteit. Ook deze zijn gecertificeerd met het OEKO-TEX-label. Wat Knit-ted ook bewijst: knitwear kan ook prima in de zomer, zie hieronder.

 

Dit bericht op Instagram bekijken

 

Een bericht gedeeld door Knit-ted (@knittedessentials)

Skall Studio

De oprichters (en zussen) van het Deense merk Skall Studio, Julie en Marie Skall, hebben een grote liefde voor vakmanschap: ze hanteren “ouderwets goede” maakmethodes. De breisels komen van lokale Deense ambachtslieden, soms in samenwerking met Indiase breiers. Ook werken ze met ongeverfde wol en linnen, en met natuurlijke geverfde stoffen. De wol van lokale schapen is gecertificeerd door de Responsible Wool Standard (RWS). Daarnaast biedt Skall gratis reparatiediensten aan als een item toch kapot gaat.

 

Dit bericht op Instagram bekijken

 

Een bericht gedeeld door SKALL STUDIO (@skallstudio)

Joline Jolink

Joline Jolink strijdt al jaren vastberaden voor een duurzamere mode-industrie. Al voordat vele andere merken dit deden, stond de Nederlandse ontwerper bekend om haar liefde voor mens, milieu en dier – zonder dat dit ten koste gaat van de designs. Zo wordt bijna een kwart van de collectie gemaakt van restpartijen stof. Ook innoveert Jolink met materialen van eigen bodem, bijvoorbeeld met wol van Limburgse schapen, of van merinoschapen en angorageiten uit Baambrugge. Daarnaast doet Joline Jolink al jaren niet mee aan de uitverkoop, omdat haar ontwerpen zo doordacht zijn dat ze van constante waarde zijn. Sinds 2020 verkoopt het merk in hun eigen winkel bovendien zogenaamde “nieuwe liefdes”: tweedehands items van eigen merk die de eerdere drager heeft teruggebracht en die nog een ronde mee kunnen. Inspirerende, duurzame keuzes die ons anders naar mode laten kijken.

 

Dit bericht op Instagram bekijken

 

Een bericht gedeeld door Joline Jolink (@joline_jolink)

Vogue.nl ontvangt een commissie wanneer je iets aanschaft via een affiliatelink op onze site.